Blog

awionika przyrządy

Jak weryfikować poprawność działania wyposażenia awionicznego?

W kwestii szeroko pojętego lotnictwa, podstawą jest zawsze bezpieczeństwo i sprawne działanie wszystkich systemów. Kluczowe znaczenie ma więc systematyczne weryfikowanie poprawności działania całego wyposażenia, które ma przełożenie na planowane pokonanie trasy i spełnienie wszystkich wymogów bezpieczeństwa. Jednak jak można sprawdzić stan  wyposażenia awionicznego? Okazuje się, że proces ten wymaga specjalistycznej wiedzy, doświadczenia i posiadania profesjonalnego sprzętu. W naszym artykule wyjaśniamy, jak przebiega taka weryfikacja.  

Czytaj więcej
śmiglowiec

Najczęstsze usterki techniczne śmigłowców

Według jednej z definicji śmigłowiec to "cięższy od powietrza statek powietrzny, utrzymujący się w locie głównie w wyniku oddziaływania powietrza na co najmniej jeden wirnik o napędzie silnikowym, głównie w osiach pionowych". To maszyna, która daje nam wiele możliwości, ale która wymaga systematycznej kontroli stanu technicznego i poziomu gwarantowanego bezpieczeństwa. Jakie są najczęstsze usterki techniczne śmigłowców? I jak można im przeciwdziałać? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Czytaj więcej
Sprawdzenie dokumentacji maszyny

Co oznacza skrót CAMO?

Osoby związane z lotnictwem zapewne doskonale wiedzą, czym jest organizacja CAMO. Ci, którzy dopiero wkraczają do świata statków powietrznych, prędzej czy później również będą mieli z nią do czynienia. CAMO to skrót angielskiej nazwy Continuing Airworthiness Management Organisation, czyli Organizacji Zarządzania Ciągłą Zdatnością do Lotu. Czym dokładnie ona jest? To wyjaśnimy w dzisiejszym wpisie.

Czytaj więcej
serwis i konserwacja

Zasady obsługi technicznej śmigłowców. Bieżący serwis i konserwacja

W ruchu lotniczym mogą uczestniczyć jedynie sprawne pod względem technicznym oraz bezpieczne statki powietrzne. Jest to kluczowe w celu uniknięcia wypadków lotniczych. Każdy śmigłowiec powinien być na bieżąco serwisowany oraz podawany niezbędnej konserwacji. Zaniedbywanie obowiązków pilota oraz właściciela śmigłowców może skutkować poważnymi konsekwencjami. Wyjaśniamy, na czym polega obsługa techniczna śmigłowców.

Czytaj więcej
pilot śmigłowca

Jakie szkolenia powinien przejść pilot śmigłowca?

Historia helikopterów liczy już sobie ponad 100 lat, nie licząc znacznie wcześniejszych renesansowych prototypów projektowanych przez wszechstronnego geniusza, Leonardo Da Vinci. Te latające maszyny cieszą niesłabnącą popularnością i znajdują zastosowania zarówno w ratownictwie medycznym, biznesie, jak i prywatnym transporcie. Sprawia to, że coraz więcej osób decyduje się na odbycie odpowiednich szkoleń i uzyskanie licencji pilota śmigłowca, dzięki której można latać jako dowódca lub drugi pilot tego statku powietrznego. Dowiedz się, jakie szkolenia musi przejść pilot śmigłowca?

Czytaj więcej